Наукова діяльність


Основним напрямом наукових доліджень кафедри є «Розробка та впровадження енергозберігаючих і екологічно безпечних технологій вирощування високоякісної продукції рослинництва в умовах Північного Степу України». Вона розкривається в 11 темах наукових досліджень НПП, що зареєстровані в УкрНТІ. В період з 2001 по 2022 рр. на кафедрі загального землеробства діяла наукова школа «Екологічно безпечні та енергозаощаджуючі технології вирощування продукції рослинництва». В різні роки її очолювали професори Слободян С.М., Маткевич В.Т. та Мостіпан М.І. Результати активної роботи широко відомі за межами університету на регіональному, державному та міжнародному рівнях:

  • розроблені та запроваджені у виробництво екологічно адаптовані ресурсоощадні технології вирощування основних польових культур;
  • обґрунтовано строки сівби нових сортів основних польових культур залежно від попередників, умов живлення, вологозабезпеченості та інших факторів;
  • розроблені та впроваджені у виробництво принципи добору та співвідношення сортів основних польових культур різних екологічних типів;
  • запропоновані сільськогосподарському виробництву науково-обґрунтовані системи застосування добрив з урахуванням родючості ґрунту для підвищення продуктивності посівів та отримання високоякісної екологічно безпечної продукції;
  • обґрунтовано найбільш ефективні способи та строки застосування регуляторів росту рослин при вирощуванні польових культур;
  • розроблені системи захисту рослин від шкідливих об’єктів при вирощуванні основних польових культур.

Професорсько-викладацький склад кафедри загального землеробства вирізняється своєю публікаційною активністю. Так, за останні 5 років значно збільшилась кількість публікацій у періодичних наукових виданнях, що входять до наукометричних баз Scopus, Web of Science Core Collection. Опубліковано понад 18 статтей в іноземних виданнях таких країн, як: Румунія, Сербія, Болгарія, Естонія, Словакія, Греція, Італія, Німеччина, Бразилія, Індія та ін. Опубліковано понад 70 статтей у фахових наукових виданнях України категорії А та Б. Співробітниками кафедри було розроблено та отримано позитивне рішення щодо 10 патентів на корисну модель.

Започаткована та активно підтримується практика проведення міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні технології агропромислового виробництва». В роботі конференції беруть участь представники закладів вищої освіти та наукових установ України та таких країн як Молдова, Литва, Польща, Італія, Австрія, Азейбарджан та Йорданія.

За активну наукову та педагогічну діяльність професорсько-викладацький склад кафедри неодноразово відзначений на регіональному та державному рівнях нагородами і почесними грамотами.

За багаторічну сумлінну працю та внесок у розвиток освіти завідувач кафедри загального землеробства професор Мостіпан М.І. відзначений почесним званнями Відмінник освіти (2007 р.) та Заслужений працівник освіти України (2018 р.).

Доцентка Резніченко В.П. за внесок у розвиток Малої академії наук отримала Подяку від Міністерства освіти і науки України (2022 та 2024 р.).

Майже щорічно науково-педагогічні працівники кафедри відзначаються грамотами Департаменту агропромислового розвитку та Департаменту освіти ОДА. Серед останніх, необхідно відмітити отримання Грамоти Кіровоградської обласної військової адміністрації професором Мостіпаном М.І та доценткою Васильковською К.В (2024 р.), а також доценткою Резніченко В.П. (2023 р.).

За активну участь у волонтерському русі університету та Кіровоградської області у 2024 р. почесними грамотами Департаменту Агропромислового розвитку Кіровоградської військової адміністрації були відзначені доцентки Андрієнко О.О. та Васильковська К.В.