День працівників сільського господарства: «Сила традицій та інновацій: нове покоління аграріїв Кіровоградщини
14 листопада Департамент агропромислового розвитку Кіровоградської обласної військової адміністрації на базі Центральноукраїнського національного технічного університету провів урочистий захід з нагоди відзначення Дня працівників сільського господарства: "Сила традицій та інновацій: нове покоління аграріїв Кіровоградщини", в якій брали активну участь представники кафедри загального землеробства.
Впродовж дня, на першому поверсі ЦНТУ були представлені локації та презентації 16 навчальних закладів області, дистриб’юторських компаній регіону, банківських установ, а також наукові досягнення навчальних закладів, зокрема Центральноукраїнського національного технічного університету.
Серед почесних гостей заходу були голова Кіровоградської обласної військової адміністрації, заслужений працівник сільського господарства України Андрій Райкович, перший заступник голови Кіровоградської обласної ради Юрій Семенюк, заступники голови обласної військової адміністрації Юрій Миколаєнко та Катерина Колтунова.
Андрій Райкович та Юрій Семенюк під час урочисто відкриття вручили нагороди за вагомий внесок у розвиток сільського господарства області провідним фермерам, колективам підприємств та науковцям. Серед нагороджених - завідувач кафедри загального землеробства ЦНТУ Микола Мостіпан, якого відзначили Почесною грамотою обласної військової адміністрації та доцент цієї ж кафедри Катерина Васильковська, яка отримала грамоту обласної ради.
У рамках заходу відбулося підписання Меморандуму про співпрацю між 20 учасниками, серед яких департаменти агропромислового розвитку та освіти і науки Кіровоградської обласної військової адміністрації, громадська організація «Кіровоградська обласна рада сільськогосподарських підприємств» та навчальні заклади, які готують спеціалістів для агропромислового комплексу. Меморандум має на меті поглиблення співпраці для підготовки нового покоління аграріїв, здатних реалізовувати інноваційні підходи в умовах сучасних викликів.
Завершився захід панельними дискусіями на теми: «Аграрні інновації: від наукових досліджень до практичних рішень» та «Від освіти до роботи: як адаптувати аграрний ринок праці», модератором якої виступила Ілона Андрощук.
В рамках першої панельної дискусії на тему «Аграрні інновації: від наукових досліджень до практичних рішень» спікерами виступили:
Олександр БАТАТІН, радник Міністра аграрної політики та продовольства України з питань розвитку агропереробки, який представив до обговорення тему «Переробка олійних та зернових культур: перспективи, ринки, економіка та фінансування»;
Сергій БРАТЧЕНКО, директор Олександрійського професійного аграрного ліцею, який розкрив питання «Безпілотні системи в АПК як впровадження новітніх технологій» на прикладі очолюваного ним ліцею;
Богдан ЛЕОНТЮК, директор комунального закладу «Голованівський професійний ліцей Кіровоградської обласної ради» на тему «Підтримка вітчизняного виробника та стимулювання попиту на «Зроблено в Україні»;
Андрій ТЕПЛЮК, співзасновник і співвласник компанії ТОВ "АГРО КАР", який розповів про шлях розвитку компанії, сучасний стан та перспективи розвитку. Компанія прагне забезпечити українських фермерів високоякісною імпортною технікою та запчастинами з Європи та США і пропонує широкий асортимент сільськогосподарської техніки та запчастин, від комбайнів до обприскувачів, від провідних світових виробників, таких як John Deere, Case, Kinze, та багатьох інших. На сьогодні АгроКар зробив перші шляхи до забезпечення фермерів тракторами вітчизняного виробництва.
Валерій КОЛЬЦОВ, комерційний директор Агропромислової компанії «Фаворит», який представив виробничу номенклатуру ТОВ АК «Фаворит» а також розкрив питання важливості програми часткової компенсації вартості сільгосптехніки українського виробництва. Зокрема спікер зазначив, що ТОВ «Фаворит» виробляє широкий асортимент техніки для аграріїв, зокрема сівалки, борони, культиватори та інші агрегати, які активно підтримують вітчизняних фермерів. Компанія також активно співпрацює з навчальними закладами, зокрема Центральноукраїнським університетом, щоб готувати нове покоління спеціалістів для агропромислової галузі. Програма часткової компенсації вартості сільгосптехніки українського виробництва, ініційована Федерацією роботодавців України та Асоціацією «Украгромаш», дає аграріям можливість отримати 25% компенсації при покупці техніки українського виробництва, що допомагає їм долати фінансові труднощі під час війни. ФРУ та Украгромаш виступили за відновлення її фінансування у 2024 році і активно відстоювали продовження такої підтримки одразу двох галузей – аграрної та промислової – у 2025 році.
Михайло КРИШКО, директор BEDNAR в Україні та Молдові представив компанію Bednar та її стратегію розвитку, однією з яких є співпраця з закладами вищої освіти України як в методичному, так і матеріально-технічному забезпеченні освітнього процесу. Як приклад – нещодавно реалізована співпраця між ЦНТУ та компанією Bednar.
В своїх доповідях представники компаній зокрема відзначили і вклад ЦНТУ в їх кар’єрне зростання, оскільки вони є випускниками кафедри сільськогосподарського машинобудування.
В рамках другої панельної дискусії на тему «Від освіти до роботи: як адаптувати аграрний ринок праці» спікерами виступили:
Валерія ФУРМАНОВА, директор департаменту агропромислового розвитку Кіровоградської ОВА, яка розкрила питання «Потреби аграрного сектору в кадрах: перспективи та виклики»;
Юлія ДУДНИК, керівниця проєкту Open Agro University, компанія Kernel, яка поділилась з присутніми досвідом співпраці Kernel та закладів освіти, зокрема розкрила можливості проекту Open Agro University;
Микола СТОРОЖУК, директор ВСП “Кропивницький інженерний фаховий коледж ЦНТУ”, який поділився досвідом та особливостями впровадження дуальної освіти;
Лілія КОЛЄСНИК, директор Кіровоградського обласного центру зайнятості, надала інформацію стосовно можливостей служби зайнятості у підготовці персоналу для агросектору, а також про фінансові програми для роботодавців.
Вдячні організаторам і учасникам за майданчик для обміну досвідом та обговорення шляхів розвитку агросектору в умовах війни!